Hronsek

 

Hronsek leží na ľavom brehu Hrona vo Zvolenskej kotline medzi Banskou Bystricou a Zvolenom v nadmorskej výške 310 m. Chotár má rozlohu 730 ha. Poloha a okolie priam predurčujú návštevu turistov. Pamiatky lákajú návštevníkov nielen z blízkeho okolia, ale aj z celého sveta. Dokumentuje, že v minulosti sa obyvatelia obce venovali pltníctvu. V súčasnosti v Hronseku žije 646 obyvateľov.

Najvýznamnejšou pamiatkou obce je drevený artikulárny kostol a zvonica, ktoré boli v júli 2008 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Tento projekt je zaregistrovaný pod názvom Drevená sakrálna architektúra v Karpatskom oblúku. Spolu s kostolom v Hronseku sa na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO zapísali aj rímsko-katolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku a Leštinách, kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej. Zaradenie dreveného artikulárneho kostola Hronsek do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO jednoznačne pozitívne ovplyvnilo jeho existenciu a prispelo k udržaniu a rozvoju tejto jedinečnej kultúrnej pamiatky, ako aj k rozvoju cestovného ruchu v obci a regióne.

Kostol v Hronseku bol  postavený aj vysvätený 31. októbra 1726  a bol spádovým kostolom pre celú severnú časť Zvolenskej stolice. Bol postavený v zmysle podmienok stanovených 25. a 26. článkom šopronských artikúl na základe ktorých:

  1. musel byť kostol postavený celý z dreva,
  2. bez použitia jediného železného klinca,
  3. musel byť postavený za jeden rok,
  4. bez hlavného vchodu do dediny,
  5. bez veže.

 Miesto na ktorom stojí hronsecký kostolík je bývalé hronovisko. Kapacita dosahuje až 1100 miest na sedenie. Presvetlenie interiéru je riešené prostredníctvom 30 okien z fúkaného skla v tvare šesťuholníkov. Originalitou kostola v Hronseku je hrazdená drevená konštrukcia. Unikátne je aj použitie drevených dubových kolíkov. Kostol je jedinečný svojou bohatosťou európskych stavebných prvkov. Spájajú sa tu prvky škandinávskej, nemeckej, iónskej aj slovanskej architektúry. Drevený artikulárny kostol v Hronseku je jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami. Taktiež je jediný drevený kostol svojho druhu na Horehroní.

Informácie na tejto stránke

 

Andrej Sládkovič a Hronsek

   V roku 1844 sa stal Andrej  Sládkovič vychovávateľom v Rybároch a zoznámil s dcérou panského úradníka v Hronseku Antóniou Júliou Sekovičovou. Ľúbostné vzplanutie prerástlo do silného citového vzťahu natoľko, že Sládkovič zakrátko požiadal o jej ruku. Sobáš sa konal už 15. septembra 1847 v Hronseku. Sobášny akt vykonal Sládkovičov  brat Karol Braxatoris ,  farár v Hontianskych Tesároch. Svedkom bol priateľ Ľudovít Grossmann, profesor banskoštiavnického gymnázia, neskôr Sládkovičov životopisec a sused v Banskej Bystrici.

  

INFORMÁCIE O OBCI : www.hronsek.sk